Co charakteryzuje „inteligentny dom”?

Z pojęciem inteligentnego domu spotykamy się coraz częściej. To sformułowanie dotyczy zastosowania rozwiązań pomiarowych i systemów podłączonych do Internetu, które pozwalają na kontrolowanie zużycia energii, ciepła, a także umożliwiają zdalne włączanie oraz wyłączanie oświetlenia, czy sprzętów domowych. Dzięki temu możliwa jest optymalizacja kosztów utrzymania domu, mieszkania lub całego budynku.

Definicja inteligentnego domu

O domach inteligentnych możemy przeczytać praktycznie wszędzie. Coraz więcej deweloperów proponuje nieruchomości komfortowe, ale też wyposażone w systemy, których celem jest ułatwienie życia ich użytkowników. Co tak naprawdę kryje się pod pojęciem domu inteligentnego? To różnorodne systemy i urządzenia do automatyki domowej podłączone do sieci, dzięki czemu można nimi sterować z każdego miejsca. Użytkownik może w każdej chwili włączyć lub wyłączyć światło w domu jak i na zewnątrz, odłączyć urządzenie z zasilania, czy podejrzeć do dzieje się w nieruchomości dzięki systemowi kamer.

Korzyści z montażu systemów smart

Rynek rozwiązań smart cały czas się rozwija. Dziś zaliczamy do nich alarmy, sterowanie ogrzewaniem, systemy oświetlenia, czujniki dymu i kamery monitoringu. Podłączone do jednego systemu dają dużą wygodę wszystkim użytkownikom. Jednak główną zaletą montażu systemów inteligentnego domu jest to, że użytkownik może kontrolować zużycie prądu oraz ciepła. W przypadku nieobecności zdalnie można ustawić niższą temperaturę w pomieszczeniach, co wpływa na oszczędności i przekłada się na niższe rachunki za energię. Poza tym rozwiązania te to większe bezpieczeństwo dla mieszkańców. Zdalnie możliwe jest podniesienie lub spuszczenie rolet zewnętrznych, zapalenie światła w pomieszczeniach, co daje wrażenie obecności właścicieli i odstrasza potencjalnych złodziei.